Sport

Nasza biblioteka jest dostępna dla każdego ucznia     

więcej...

 

Biblioteka

 

Toys

Korzyści i zagrożenia związane

z Internetem.                     więcej... 

Internet

 

sport1

 

Nasze  sukcesy...            więcej...

 

Osiągnięcia

 

Books

  ... uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach zgodnie ze swoimi zainteresowaniami... więcej

 

 

 

 

 

Po szkole

Jesteś tutaj:

Start ZDALNE NAUCZANIE Religia
PDF Drukuj Email

RELIGIA TEŻ ON-LINE

WIELKANOC W DOMU

Takiego Triduum zapewne nikt z nas jeszcze nie przeżywał. Może się ono okazać bardzo samotne i pełne pustki. Uczestnictwo w liturgii Triduum paschalnego daje silne poczucie wspólnoty. Zazwyczaj tyle osób gromadziło się w kościołach. Tego roku….. niestety będą one puste. Tym razem
nie będzie nam dane poczucie wspólnoty. Tym razem zostaniemy w domach i będziemy sami. Tak, jak Pan Jezus, który w swojej ostatniej ziemskiej drodze był zupełnie osamotniony. Może to pozwoli nam jeszcze bardziej zbliżyć się do Niego i spotkać Go w indywidualnej, osobistej radości
ze Zmartwychwstania.

Fakt, że nie możemy wyjść z domu, nie oznacza, że Wielkanoc została odwołana. Jezus zmartwychwstaje – i to mimo okoliczności – jest dobra nowina, najlepsza, jaką może otrzymać świat.” – jest napisane na stronach internetowych Wydawnictwa Świętego Wojciecha. Redaktorzy oddali w nasze ręce przewodnik, modlitewnik na czas Wielkiego Tygodnia w czasie pandemii.

Znajdziesz go pod poniższym linkiem:

https://www.przewodnik-katolicki.pl/getmedia/1f0c60b3-e945-486c-8ee5-5db439c542e2/Wielkanoc-w-domu-DO-WYDRUKU.aspx

Jak dalej czytamy: „Nie chcemy rozpaczać. Chcemy świętować mimo wszystko. Chcemy przeżywać Wielkanoc tak, żeby doświadczać obecności Zmartwychwstałego. On przecież nie zostawi nas tylko dlatego, że nam nie wolno wyjść z domu.”

Zatem wejdź na stronę, otwórz dokument i wczytaj się w zaproponowane scenariusze Wielkich Dni Triduum. Potraktuj je jako inspirację do własnego, osobistego spotkania z Panem Jezusem.

Z darem modlitwy…

Joanna Kęsik, katechetka

ks. Mariusz Sobek, katecheta i proboszcz
 

 

 Witajcie Kochani !

W tym szczególnym czasie, kiedy jest w nas tyle lęku i niepewności związanej z koronawirusem Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu wyszedł z propozycją poszukania nadziei
i pocieszenia w Słowie Bożym. Zaproszenie do niezwykłej przygody z Pismem Świętym jest interesujące zatem nasza szkoła z entuzjazmem przyjęła to zaproszenie.

Projekt "Razem przepisujemy Biblię"

OPIS PROJEKTU

• Celem projektu jest zetknięcie się, rozczytanie i poznanie ksiąg Pisma Świętego. Kiedy przeżywamy
w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, chcemy zjednoczyć się wszyscy razem w naszej diecezji, zawiązać wspólnotę, która łączy się poprzez czytanie i przepisywanie Biblii.

• Teraz, kiedy wykonujemy ministerialne zalecenia, aby pozostać w domu, mamy więcej czasu - wykorzystajmy ten czas na poznanie „listu Pana Boga do człowieka”, jakim jest właśnie Biblia.

• Nie możemy również przejść obojętnie wobec apelu papieża Franciszka, który skierował do każdego z nas takie słowa: „Ilu z Was spędza dwie minuty dziennie na czytaniu Ewangelii? Dwie minuty! Weź małą księgę Ewangelii. Noś ją w kieszeni lub torebce. Kiedy jesteś w autobusie, metrze lub pociągu, gdy jesteś w domu, otwórz i czytaj przez dwie minuty. Spróbuj! Zobaczysz, jak zmieni się Twoje życie, ponieważ spotkasz Jezusa. Spotkasz się ze Słowem”.

ZGŁOSZENIA

Każdy chętny uczeń zgłasza się do projektu przez poinformowanie za pomocą maila szkolnego ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) Księdza Proboszcza lub Panią Joannę Kęsik. W mailu należy zamieścić następujący tekst: „Wyrażam zgodę na udział w projekcie „Razem przepisujemy Biblię”. Należy również podpisać się imieniem i nazwiskiem.

KTO MOŻE UCZESTNICZYĆ W PROJEKCIE?

W projekcie mogą uczestniczyć uczniowie wszystkich klas naszej szkoły, jak również nauczyciele
i dyrektor szkoły
. Klasa I i II będą wykonywać ilustracje do biblijnych tekstów.

WYMOGI

Uczeń (bądź osoba dorosła) odręcznie przepisuje tekst na białą kartkę papieru formatu A4 (kartka czysta – bez kratek czy linii, najlepiej kartka ksero). Obowiązuje tekst z Biblii Tysiąclecia (www.biblia.deon.pl). Można również namalować dodatkowo jakąś scenę z danej księgi (na osobnej kartce) – będzie to wtedy wykorzystane jako zakładka. Każdy uczestnik zostanie poinformowany o ilości teksu, jaki ma przepisać i który fragment Biblii przypadnie właśnie jemu do przepisania.

KOLEJNOŚĆ

Zgłoszeni uczestnicy (uczniowie, osoby dorosłe) przed przystąpieniem do przepisywania czytają cały rozdział, który mają przepisać.

Dobrze byłoby, gdyby przeczytanie danego fragmentu miało charakter uroczystego przeczytania
w domu wraz z najbliższymi.

CO DALEJ?

Ksiądz Proboszcz po zakończeniu projektu wysyła pocztą do Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Opolu przepisane fragmenty. Każda osoba dorosła, jak również uczeń, otrzymuje certyfikat udziału w projekcie.

Następnie, kiedy zostaną dostarczone wszystkie rozdziały Biblii, projekt zostanie złożony w jedną księgę i oprawiony przez wydawnictwo i introligatora. Wstęp do Pisma Świętego zostanie opatrzony słowami Biskupa Opolskiego.

FINAŁ PROJEKTU

Podczas wydarzenia ogólnodiecezjalnego z udziałem Biskupa Opolskiego zostanie podsumowany projekt „Razem przepisujemy Biblię”. Księga Pisma Świętego będzie użyta podczas uroczystej procesji i w Liturgii Słowa.

TERMINARZ

Uczniowie mogą zgłaszać udział w projekcie do 10 kwietnia 2020 r. Następnie osoby biorące udział w projekcie przepisuje wyznaczone fragmenty Pisma Świętego do końca kwietnia 2020 roku.

Następnie do 22 maja br. Ksiądz proboszcz przesyła do Wydziału Katechetycznego kartki z fragmentami Biblii.

INNE INFORMACJE

Każdy uczeń po przepisaniu wyznaczonego fragmentu, w kilku zdaniach w swoim zeszycie do religii, pisze o tym, co go poruszyło, co w tym fragmencie było dla Niego ważne. Praca ta będzie wykorzystana jako zadanie w ramach pracy zdalnej i po powrocie do szkoły zostanie oceniona.

więcej: http://wk.diecezja.opole.pl/index.php/aktualnosci/704-projekt-razem-przepisujmey-biblie?fbclid=IwAR1Eczep-f2pvf8rKCm-uN3BSiLUTatMKtsI_1Tpqc4jzEc3RAE6TyrbZ94

 

W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz zachętą MEN do zdalnej pracy z uczniami proponujemy do odwiedzenia poniższych stron w celu pogłębienia wiedzy religijnej

Na portalach można znaleźć różnorodne materiały pomocnicze, skorelowane z treściami zawartymi w „Podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego”. W przypadku niektórych portali, materiały katechetyczne są dostępne po bezpłatnym zalogowaniu:

http://www.ekatecheza.pl/

https://katechizmy.com.pl/

https://kulkat.pl/

https://portalkatechetyczny.pl/

https://www.jednosc.com.pl/strefakatechety/

https://www.katechizmy.pl/

https://www.swietywojciech.pl/Strefa-katechety

Polecamy również strony:

http://www.deon.pl

http://www.stacja7.pl

http://www.opoka.org.pl

 

 

Drodzy Uczniowie!

Już w styczniu podjęliśmy działania szkolne, które przygotują nas do świętowania 100 rocznicy urodzin wyjątkowego człowieka, naszego rodaka – Świętego Jana Pawła II. Chcąc się o nim dowiedzieć jak najwięcej, zaproponowaliśmy kilka różnorodnych działań, które pomogą nam zbudować duchowy pomnik jako dar dla Jana Pawła II.

Dzisiaj chcemy Wam przypomnieć te propozycje oraz zachęcić do aktywności intelektualnej
i artystycznej, która znajdzie wyraz w konkretnych pracach konkursowych.

Zatem zaangażowanie Szkoły Podstawowej w Zawadzie to:

- konkurs rysunkowy dla klas I-IV zatytułowany „Lolek – kolega godny naśladowania” - regulamin konkursu znajduje się na stronie internetowej szkoły w zakładce aktualności;

- konkurs multimedialny dla kl. VI-VIII pt. „Jan Paweł II – przyjaciel dzieci i dorosłych” – wykorzystanie wiadomości o Świętym, poszukiwanie pomysłu na własną prezentację, atrakcyjną formę przekazu – ta forma nie ma określonych ram, tu liczy się indywidualna kreatywność;

- wywiad uczniów klas V-VIII z dziadkami na temat „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – odpowiedź na pytanie: „Czego ja się nauczyłem osobiście od Świętego”, wydanie wywiadów
w formie gazetki szkolnej
– z uwagi na konieczność troski szczególnie o osoby starsze w obliczu pandemii proponujemy, aby wywiad został przeprowadzony telefonicznie i nie trwał długo,

a ograniczył się do 2-3 pytań zasadniczych.

Terminy konkursowe zostaną podane po powrocie do szkoły.

Każda praca zasługuje na zapłatę, zatem możecie śmiało pracować, gdyż prace konkursowe będą nagradzane!!! Nie tylko oceną przedmiotową (np. z j. polskiego, informatyki, historii czy religii), ale również będą nagrody rzeczowe.

Z ŻYCZENIAMI NIETUZINKOWYCH, CIEKAWYCH POMYSŁÓW I POWODZENIA…

                                                             Z darem modlitwy…

Joanna Kęsik, katechetka

ks. Mariusz Sobek, katecheta i proboszcz

 

REKOLEKCJE W DOMU TEŻ SĄ WARTOŚCIOWE!

Drodzy Uczniowie!

Rok temu, w czasie budzenia się wiosny ze snu zimowego, przygotowywaliśmy się wspólnie do szkolnych rekolekcji. Na korytarzach słychać było słowa piosenki „…blaskiem rozświetlasz ciemności, człowiek powstaje z marności. Któż jest jak Ty? Tylko Ty!...” Dzisiaj, w czasie trudnych dla wszystkich dni odosobnienia z powodu pandemii, często pojawia się pytanie „Dlaczego?... Tych pytań można wyliczać wiele… dlaczego ja …? Dlaczego ty…? Dlaczego Bóg…?

A słowa piosenki dalej głoszą: „Nasz Bóg jest wielki, nasz Bóg jest silny, Boże, nikt inny nie równa się z Tobą! Nasz Bóg uzdrawia, jest wszechmogący, nasz Bóg!”. Ileż ludzi czeka, że ich życie zmieni się pod wpływem cudu, a nie pod wpływem czytania Biblii i nawrócenia się. Ileż osób modli się słowami: „Boże! Co to dla Ciebie, mrugniesz okiem i nagle moje życie się odmieni.” A Bóg nam odpowiada, choć często go już nie słuchamy: „Dla mnie to nic, ale ty ciągle będziesz taki sam”.

A przecież nasz Niebieski Ojciec przygotował nam wszystko, co najlepsze. W księdze Proroka Jeremiasza mówi do Ciebie i do mnie: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię” (Jr 1,5). Święty Paweł również mówi o niezwykłym planie Boga wobec człowieka. „On napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów przez Jezusa Chrystusa” (Ef 1, 3-5).

Oto On, pełen wielkości, pełen wspaniałych pomysłów, które mają w twoje życie wprowadzić pokój a nie zgubę. Zatem cokolwiek przynosi zgubę w twoim życiu to nie pochodzi od Boga, bo On jest Święty, On jest Dobry i On jest MIŁOŚCIĄ. Jezu! Jesteś Tym, który zatroszczył się o moje życie, jesteś Tym, który wyrwał mnie z wszelkiej ciemności, jesteś Tym, który powołał mnie do pięknego życia, bo Twoje plany i zamiary są pełne pokoju, a nie zguby. To mówi Pan: „Jestem bowiem świadomy zamiarów, jakie zamyślam co do was… zamiarów pełnych pokoju, a nie zguby, by zapewnić wam przyszłość, jakiej oczekujecie”
(Jr 29,11).

Jaki zatem plan Pan Bóg ma dzisiaj dla mnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto jeszcze raz przeczytać sobie cytowane wyżej teksty biblijne i zadumać się nad nimi, tak by dosięgły głębin serca. W świetle tych słów popatrz na historię swojego życia i weź je bardzo na serio, bo są prawdziwe, bo wypływają z najczystszego źródła, tak mówi Bóg: „Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię…, wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem”.

Zatrzymaj się i pomyśl. Zabierz te słowa na chwilę osobistej modlitwy. I nie żałuj czasu na spotkanie z Chrystusem, chciej Go usłyszeć, usłyszeć odpowiedź na to, jaki plan ma względem ciebie w tym trudnym czasie? Jakie zadanie tobie Pan przygotował na ten czas?

Dziś w naszym życiu jest bardzo wiele myślenia po swojemu. Bardzo często ulegamy temu, co nam świat podpowiada. Coraz bardziej żyjemy po swojemu, a winniśmy podjąć trud głębokiego nawrócenia i weryfikacji własnego myślenia, na ile jest ono ewangeliczne, a na ile światowe. Zatem nie skupiaj się na przeszkodzie. Ty musisz widzieć cel! Diabeł będzie zawsze szukał przeszkody, aby cię zatrzymać. Ale Bóg zawsze da ci więcej niż rozumiesz, gdy
nie będziesz wiedział po co? Tak mówi Pan: „Ojciec chwały dał wam ducha mądrości
i objawienia w głębszym poznaniu Jego samego”
(Ef 1,18).

Zatem dzisiaj, z doświadczeniem ubiegłorocznych rekolekcji i tych, które przeżywamy obecnie, z całą mocą mego serca wołam słowami piosenki: „Jeśli nasz Bóg jest z nami, któż jest przeciwko nam!”

Na koniec bajka, ale z morałem! Przykład niedościgniony, niewiasty doskonałej – naszej Matki Maryi. Tej, która zawsze i wszędzie pełniła wolę Ojca Niebieskiego. Jak to możliwe? Umiała bowiem słuchać, co mówi Pan, trwała na modlitwie i czytała pisma.

Przeczytaj i zastanów się, jak ty możesz naśladować Jezusa, bo naśladować to znaczy słuchać i iść za Jego głosem. Może zrobisz to tak, jak to uczyniła Jego Matka…..

„Na wzór Maryi”

     Pewnej nocy miałem cudowny sen. Zobaczyłem długą drogę, która z ziemi pięła się ku górze, by zginąć pośród chmur, kierując się ku niebu. Nie była to jednak droga wygodna. Co więcej pełna była przeszkód, usiana zardzewiałymi gwoźdźmi, ostrymi i tnącymi kamieniami, kawałkami szkła.

     Ludzie wędrowali tą drogą boso. Gwoździe wbijały się w ciało, wielu miało zakrwawione stopy. Mimo tego nie rezygnowali, chcieli dojść do nieba. Każdy krok wywoływał cierpienie. Wędrówka była powolna i trudna.

     Potem w moim śnie ujrzałem Jezusa, który szedł naprzód. On również szedł boso. Szedł wolno, ale zdecydowanie. Ani razu nie zranił sobie stopy. Jezus szedł i szedł. Wreszcie dotarł do nieba i tam usiadł na wielkim, złocistym tronie. Spoglądał w dół, obserwując tych, którzy usiłowali wejść. Spojrzeniem i gestami zachęcał ich. Zaraz po Nim szła również Maryja, Jego Matka.

     Maryja szła jeszcze szybciej niż Jezus. Wiecie dlaczego? Stawiała swe stopy na śladach pozostawionych przez Jezusa. Szybko dotarła więc do Syna, który posadził Ją na wielkim fotelu, po swej prawej stronie.

     Maryja również zaczęła dodawać otuchy tym, którzy wspinali się i zachęcała ich, by szli po śladach, zostawionych przez Jezusa, tak jak sama to zrobiła.

     Ludzie rozsądni tak właśnie postępowali i szybko posuwali się ku niebu. Inni skarżyli się na rany, często zatrzymywali się, czasami rezygnowali zupełnie i upadali na brzegu drogi, zwyciężeni przez smutek.

       Z darem modlitwy…

Joanna Kęsik, katechetka

ks. Mariusz Sobek, katecheta i proboszcz

 

 

Kontakt

telefonPubliczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie
ul. Kolanowska 4, Zawada,
46-022 Luboszyce
tel.: +48 77 4212881
email:  pspzawada@interia.eu

Wykonanie: LinkNet.pl