Sport

Nasza biblioteka jest dostępna dla każdego ucznia     

więcej...

 

Biblioteka

 

Toys

Korzyści i zagrożenia związane

z Internetem.                     więcej... 

Internet

 

sport1

 

Nasze  sukcesy...            więcej...

 

Osiągnięcia

 

Books

  ... uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach zgodnie ze swoimi zainteresowaniami... więcej

 

 

 

 

 

Po szkole

Jesteś tutaj:

Start
PDF Drukuj Email

 

Poznaliśmy sposób wykonania „Świata” z okrągłych kawałków ciasta opłatkowego. Dzielenie się opłatkiem to nieodłączny element wigilijnej wieczerzy. Dawniej opłatek nazywano anielskim chlebem lub mgiełką. Bo jest delikatny, biały, cienki jak mgła. Niewiele osób wie, że zwyczaj ten występuje tylko w Polsce. Podobnie jak ozdoby z niego wykonane. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest właśnie „Świat” czyli kula ziemska, która miała symbolizować, iż narodzone w Betlejem dzieciątko jest królem całego świata. Światy z opłatka to jedne ze starszych ozdób Bożonarodzeniowych. Tradycyjnie wieszano je nad wigilijnym stołem.

Jedną z najnowszych tradycji wigilijnych w Polsce jest ubieranie choinki. Pojawiła się
u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Początkowo przyjęła się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź  sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę. Podczas warsztatów z masy porcelanowej tworzyliśmy przepiękne dekoracje choinkowe, które ozdabialiśmy brokatem i koralikami. Porcelanowe aniołki, dzwonki i gwiazdki będą mogły błyszczeć na domowych choinkach.

Bardzo ciekawym pomysłem na świąteczne prezenty okazały się ręcznie robione mydełka glicerynowe, pachnące choinką, siankiem, piernikami i pomarańczami.

Idealnie sprawdziły się zwykłe silikonowe foremki do babeczek. Wykorzystaliśmy zestaw kształtów z opakowania prostokątnego. Pamiętaliśmy, że do mydeł możemy dosypać odrobinę dodatków. Wystarczy dolać kilka kropelek olejku zapachowego lub barwnika i innych dodatków.  W mydle zatopiliśmy suszone kwiaty lawendy. Efekt był zachwycający.

Czasami pojawia się problem, jak udekorować klasę na Święta Bożego Narodzenia w sposób niepowtarzalny. Idealnym sposobem są bałwany z balonów. Mogą stać na półce, na parapecie, przy wejściu do klasy czy wisieć na suficie. Kilka balonikowych propozycji wykonaliśmy na warsztatach. Mikołaje wyszły rewelacyjne.

Podczas warsztatów każdy uczeń samodzielnie wykonywał prace o tematyce świątecznej. Zabawa była świetna a efekty naszych prac imponujące.

                                                                                                                                    Joanna  Kęsik

Zapraszam do galerii...

 

Kontakt

telefonPubliczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie
ul. Kolanowska 4, Zawada,
46-022 Luboszyce
tel.: +48 77 4212881
email:  pspzawada@interia.eu

Wykonanie: LinkNet.pl