Sport

Nasza biblioteka jest dostępna dla każdego ucznia     

więcej...

 

Biblioteka

 

Toys

Korzyści i zagrożenia związane

z Internetem.                     więcej... 

Internet

 

sport1

 

Nasze  sukcesy...            więcej...

 

Osiągnięcia

 

Books

  ... uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach zgodnie ze swoimi zainteresowaniami... więcej

 

 

 

 

 

Po szkole

Jesteś tutaj:

Start
Kartka dla Powstańca PDF Drukuj Email

 

Zapisało się ono na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek, dlatego postanowiliśmy, jako Szkoła Podstawowa w Zawadzie wziąć udział w akcji „BohaterON”.

BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Edukuje Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.

Klasy I-III naszej szkoły czynnie włączyły się w ten dialog międzypokoleniowy dzięki akcji „Kartka dla Powstańca”. Uczniowie pod kierunkiem p. Joanny Kęsik, p. Bożeny Kisiel i p. Jolanty Grabowskiej-Baran samodzielnie zredagowali kartki pocztowe do żyjących Powstańców Warszawskich. Następnie z oficjalnej strony internetowej projektu ,,BohaterON.pl” wybrali konkretne osoby, do których zaadresowali swoje kartki. Proces twórczych działań poprzedziły spotkania, na których dzieci poznawały historię naszej ojczyzny, dotykającej czasu II wojny światowej, a w szczególności walczącej Warszawy. Nauczyły się również sztandarowej pieśni powstańczej, skomponowanej w 1944 do słów Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego z muzyką Andrzeja Panufnika „Warszawskie dzieci”, którą śpiewały z ogromnym entuzjazmem.

Akcja „Kartka dla Powstańca” pięknie wpisuje się w naszą szkolna innowację o tematyce patriotycznej, która ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie polskich bohaterów, zapisanych złotymi zgłoskami w naszej historii. Chcemy, aby Ci bohaterowie kształtowali charaktery i osobowości naszych uczniów. Poprzez takie działania chcemy również pokazać, że historia nie musi być nudna, a jej treści można przekazać w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie.

Poniżej zamieściliśmy zdjęcia z treści niektórych kartek naszych uczniów oraz ich formę artystyczną.

Zdjęcia z naszych zajęć i pozostałe prace prezentujemy w Galerii naszej szkoły.

Joanna  Kęsik

                       

 

 

Kontakt

telefonPubliczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie
ul. Kolanowska 4, Zawada,
46-022 Luboszyce
tel.: +48 77 4212881
email:  pspzawada@interia.eu

Wykonanie: LinkNet.pl