Sport

Nasza biblioteka jest dostępna dla każdego ucznia     

więcej...

 

Biblioteka

 

Toys

Korzyści i zagrożenia związane

z Internetem.                     więcej...



 

Internet

 

sport1

 

Nasze  sukcesy...            więcej...

 

Osiągnięcia

 

Books

  ... uczniowie mogą uczestniczyć w zajęciach zgodnie ze swoimi zainteresowaniami... więcej

 

 

 

 

 

Po szkole

Jesteś tutaj:

Start
Publiczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie
PDF Drukuj Email

god 2

 

Serdecznie witamy Państwa

         na stronach          

 Publicznej Szkoły Podstawowej

 w Zawadzie   

ul. Kolanowska 4

woj. opolskie

 

Zapraszamy do zapoznania się 

     z informacjami  na temat naszej  pracy.                                                                              

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                         

 
"Dar na STO" PDF Drukuj Email
Wpisał administrator   

papiez        DAR NA STULECIE !

Już niebawem będziemy świętowali 100 rocznicę urodzin wyjątkowego człowieka, naszego rodaka – Świętego Jana Pawła II. Chcąc się o nim dowiedzieć jak najwięcej, podejmiemy się różnorodnych działań, które pomogą nam zbudować duchowy pomnik jako dar dla Jana Pawła II.

PRZYKŁADY DZIAŁAŃ:

Moje zaangażowanie:

- podejmowanie praktyk związanych z osobistą modlitwą, rozbudzanie umiłowania szczególnie do modlitwy różańcowej;

- osobista refleksja nad cytatami zawierającymi myśli JP II
       na temat rodziny i ojczyzny.

Zaangażowanie mojej rodziny:

- wspólna rodzinna modlitwa za wstawiennictwem świętego Jana Pawła II o pokój i miłość w rodzinach;

- „Piękno, dobro, prawda…” sięganie do pism Jana Pawła II, rodzinna refleksja.

Zaangażowanie Szkoły Podstawowej w Zawadzie:

- konkurs rysunkowy dla klas I-IV zatytułowany „Lolek – kolega godny naśladowania”;

- konkurs multimedialny dla kl. VI-VIII pt. „Jan Paweł II – przyjaciel dzieci i dorosłych” – wykorzystanie wiadomości o Świętym, poszukiwanie pomysłu na własną prezentację, atrakcyjną formę przekazu;

- wywiad uczniów klas V-VIII z dziadkami na temat „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!” – odpowiedź
na pytanie: „Czego ja się nauczyłem osobiście od Świętego”, wydanie wywiadów w formie gazetki szkolnej;

- „Śladami Jana Pawła II” - pielgrzymka na Górę Świętej Anny i do Kamienia Śląskiego – rozmowa
z arcybiskupem A. Nossolem gospodarzem spotkania wiernych z Ojcem Świętym w 1983 roku;

- „Papież spraw ludzkich” - upowszechnianie nauczania Jana Pawła II – kształtowanie postaw szacunku
do wartości poprzez poznawanie wybranych fragmentów nauczania JP II;

- prezentacja na gazetce szkolnej haseł zawierających myśli JP II na temat rodziny i ojczyzny – refleksja nad cytatami.

ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II TO DAR NIEBA DLA NAS!

Od 8 lutego 2020 r. do 17.05.2020 r przez 100 dni będzie towarzyszyła nam modlitwaindywidualna każdego ucznia, ofiarowana za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w intencji polskich rodzin i wszystkich dzieci.

Nasze działania zostały zgłoszone do projektu "Dar na Stulecie"! Poniżej podziękowanie od organizatorów.

"Człowiek staje się wolny poprzez dar z siebie"

(św. Jan Paweł II, CentesimusAnnus)

Bardzo dziękujemy za dołączenie do projektu "Dar na Stulecie"!

Od tej chwili razem budujemy wspólnotę dobra i solidarności! Wszystkie nasze dokonania spiszemy w księdze, którą złożymy 18 maja 2020 w Centrum św. Jana Pawła II w Krakowie jako wotum - duchowy pomnik z serc i umysłów Polaków, nasz dar na 100-lecie urodzin Jana Pawła II.

W trakcie, a zwłaszcza po zakończeniu Państwa inicjatywy zachęcamy do przesłania relacji (fotografie, filmy), które dołączymy do spisanych wydarzeń, organizowanych w ramach projektu Dar na stulecie. (Przesłanie materiałów jest równoznaczne z wyrażeniem zgody dla organizatorów na wykorzystywanie do celów związanych projektem „Dar na Stulecie”).

Zapraszamy także do śledzenia strony internetowej www.darna100.pl oraz naszych profili w mediach społecznościowych: www.facebook.com/darnasto oraz www.instagram.com/dar_na_100/.

Zachęcamy także do zapraszania rodziny, bliskich i znajomych do włączenia się w to nasze wspólne dzieło.

Bardzo serdecznie pozdrawiamy,

Organizatorzy „Daru na Stulecie”

 
PDF Drukuj Email
Wpisał administrator   

Otrzymaliśmy podziękowania za udział w akcji "Kartka dla powstańca"

001  002

 
Szkolno - parafialny Dzień Babci i Dziadka PDF Drukuj Email
Wpisał administrator   

Szkolno-Parafialny Dzień Babci i Dziadka

„To już piąty raz spotykamy się na wyjątkowym, uroczystym, niezwykłym, a nade wszystko wspólnym świętowaniu Szkolno-Parafialnego Dnia Babci i Dziadka.

Zatem mamy malutki jubileusz pięciolecia… jak ten czas szybko ucieka…..

Każdy z nas był kiedyś dzieckiem i pamięta, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią dziadkowie, jak ważne są: atmosfera i styl każdego domu przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak bardzo wiedza o przodkach, zawarta w zdjęciach i pamiątkach rodzinnych, kształtuje naszą codzienność, czy tego chcemy, czy nie.

Dlatego dzisiaj, tutaj w parafialnej świątyni szczególnie witam zaproszonych gości, kochane Babcie i drogich Dziadków, dziękując im za przyjęcie naszego zaproszenia i zaszczycenie nas własną obecnością. Wiem, że wśród nas są również i prababcie, to dla nas szczególny zaszczyt.”

Tymi słowami w dniu 19 stycznia 2020 r.rozpoczęło się spotkanie seniorów w kościele parafialnym w Zawadzie. Szanowni goście obejrzeli występy dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie: muzyczne pod kierunkiem Pani Marzeny Panek ze Szkoły Muzycznej „Preludium” i teatralne pod kierunkiem Pani Joanny Kęsik oraz koncert zaproszonych gości: chóru „Złoty liść” z Domu Dziennego Pobytu „Złota Jesień” w Opolu.

Dzięki dziadkom dzieci od najmłodszych lat uczą się dostrzegać różne potrzeby innych ludzi, uczą się tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka. Dziadkowie mają wpływ na kształtowanie się w nich poczucia obowiązku oraz odpowiednich postaw. Dlatego przed pięciu laty szkoła w Zawadzie postawiła na wspólne świętowanie, w którym łączy młodość i doświadczenie, spontaniczność i rozwagę.

„Kochane babcie, drodzy dziadkowie życzymy Wam dużo zdrowia, pomyślności, radości, zadowolenia i satysfakcji z wnucząt. Wam kochane dzieci życzę, by Wasi dziadkowie zawsze byli  osobami szczególnymi w Waszym życiu, takimi, które się kocha tylko dlatego, że są. Bo oni żyją dla Was – a Wy jesteście dla nich tym co mają najcenniejszego, takim skarbem o którym czytacie w bajkach.

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, a ta niedziela była na dodatek deszczowa, to w takie dni, jedyne w roku, jak święto naszych kochanych babć i dziadków, każdemu robi się cieplej na sercu. I nic dziwnego, że kościół był pełen ludzi, a salka z przygotowanym przez rodziców poczęstunkiem wypełniona po brzegi.

Zobaczcie to sami... zapraszam do galerii!

Na koniec podziękowania:

- po pierwsze niezastąpionym rodzicom z Radą Rodziców na czele, bez zaangażowania których żaden koncert by się nie odbył, ani ten pierwszy, ani tegoroczny, już piąty. Drodzy Państwo kłaniamy Wam się nisko i dziękujemy za czas i bezinteresowne poświęcenie!

- po drugie Księdzu Proboszczowi, za jego otwarte serce dla nas, za to, że z ochotą włącza się w każde szkolne działanie i Jego wielkie zaangażowanie i wsparcie na każdym polu szkolnego działania;

- i po trzecie Panu Dyrektorowi Szkoły za zaufanie i cierpliwość dla szkolnych poczynań pozalekcyjnych.

 
PDF Drukuj Email
Wpisał administrator   

JESTEŚMY DUMNI Z ANI!

W dniu klasy I-III miały ogromna przyjemność obejrzenia musicalu "Wenn engel singen" wystawionego przez uczniów z różnych szkół powiatu opolskiego i to w języku niemieckim. Jedną z ról grała nasza uczennica z klasy III – Ania Gryga. Atrakcją był zespół muzyczny, który grając utwory na żywo przenosił naszą wyobraźnię w świąteczny czas oczekiwania na narodzenie Jezusa.

Przepiękny występ, wspaniała gra i śpiew aktorów, pomysłowe kostiumy i scenografia. Wszystko to zrobiło na nas niezapomniane wrażenie. Chylimy czoła przed nauczycielami-trenerami za ich ogrom pracy włożonej w przygotowanie spektaklu.

Spektakl "Wenn engel singen" po raz kolejny pokazał, że warto rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania.

Aniu! Dziękujemy za nietuzinkowe doznania artystyczne. Jesteśmy z Ciebie dumni! Trzymamy kciuki za kolejne wygrane castingi, bo chcemy więcej takich przedstawień!

     zapraszam do galerii

 
PDF Drukuj Email
Wpisał administrator   

UCIEKALI, UCIEKALI, UCIEKALI….

Jasełka od wieków wpisane są w polską tradycję, ale także w tradycję naszej szkoły. Tegoroczne spotkanie odbyło się 19 grudnia 2019 r. Dobrze, że podczas przedświątecznej bieganiny potrafimy zatrzymać się choć na chwilę, by spojrzeć na wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

„Wigilijna ulica” to nie klasyczna forma jasełek, ponieważ opowiada historię Bożego Narodzenia z perspektywy przeciętnego przechodnia. Przedstawienie łączy teraźniejszość z biblijną historią zbawienia. Postaci współczesne mieszają się z biblijnymi. Wszystko ma swój kontekst i symbolikę. Wigilia, rodzina, dom - my ludzie -  domowa stajenka.

W naszym szkolnym przedstawieniu jest dzień Wigilii: ostatnie zakupy, spotkania i rozmowy na ulicy, towarzyszące temu zdenerwowanie, pośpiech i zabieganie.  W tym wszystkim rodzi się Jezus, a Maryja z Józefem poszukują miejsca w …naszych  sercach. Czy na pewno jesteśmy gotowi na przyjście Zbawiciela?

Odpowiedzi na to pytanie próbuje znaleźć reporter, świetnie zagrany przez Bartka Cepę z klasy VIII. Wymowne są również kreacje uliczne przechodniów: Natalii i dwóch Emilek, Karoliny, Jacka, dwóch Kubusiów, Fabiana.

        Przedstawienie przeplatane było piosenkami i pastorałkami pięknie wykonane przez chór złożony z uczniów klas I-III. Sprawiły one, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

        Spektakl „Wigilijna ulica” zrealizowany przez uczniów klasy VIII naszej szkoły pod kierunkiem pani Joanny Kęsik dostarczył wielu refleksji i wzruszeń zgromadzonym gościom (dzieciom z Przedszkola w Zawadzie) i gospodarzom (uczniom ze Szkoły w Zawadzie).

        Świąteczną atmosferę  podkreślała też piękna scenografia zaprojektowana i wykonana przez panią Joannę Kęsik. Przy tworzeniu tej pełnej wielorakich znaczeń dekoracji pomagała Pani Anna  Bączkowska. Dziękujemy!

zapraszam do galerii

 
PODZIĘKOWANIE PDF Drukuj Email
Wpisał administrator   

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Zawadzie składają serdeczne podziękowania

Pani Ewelinie Tomechna za przygotowanie i przeprowadzenie zajęć

na temat ,,Czym jest hejt i jak sobie z nim radzić?”

 

Zdobyte tą drogą wiadomości na pewno pomogą nam bezpiecznie komunikować się w Internecie.

zdjcie na strone

Na znak przyłączenia się do akcji ,,Jest nas więcej” założyliśmy pomarańczowe sznurówki.

 
PDF Drukuj Email
Wpisał administrator   

Światełko pamięci!

 

„Jest tylko jeden taki dzień w roku,

Gdzie przy mogiłach stoimy do zmroku,

w złocie chryzantem przy blasku zniczy

biegnących godzin nikt z nas nie liczy.”

Listopad to czas refleksji i zadumy nad życiem. Jest to również symbol pamięci i miłości do bliskich którzy odeszli.30 października 2019 r. uczniowie klas I-III  wybrali się na cmentarz w Zawadzie. Okres przed Dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych. Uczniowie  w ciszy i skupieniu zapalali znicze na grobach swoich bliskich i odmawiali modlitwę o spokój ich dusz.Przystanęliśmy również przy mogile żołnierzy i ludności cywilnej, którzy zginęli w latach 1914-1918 , zapalając znicze oddaliśmy hołd tym, którzy walczyli o naszą niepodległość.

Od najmłodszych lat staramy się rozwijać miłość do Ojczyzny poprzez zachowanie pamięci o tych, którzy zginęli, za wolność naszego kraju. Podczas spaceru po cmentarzu towarzyszyła nam kontemplacja i nostalgia. To była bardzo ważna lekcja wychowania patriotycznego, obywatelskiego i rodzinnego, która pozostanie uczniom na długo w pamięci

Joanna  Kęsik

Zapraszam do Galerii...

 
PDF Drukuj Email
Wpisał administrator   

W tajemnicach różańca Maryja modli się wraz z nami /Jan Paweł II/

Robótki dla nieba!

Św. Bernadetta Soubirous w wieku 12 lat otrzymała od swej siostry Antoniny różaniec, z którym święta nie rozstała się już do końca życia. Posłuszna słowom Matki Bożej przekazywała wiernym, którzy tłumnie zjawiali się na miejscu objawień, wezwanie Maryi do modlitwy różańcowej i pokuty. To Bernadetta usłyszała, że Maryja jest Niepokalanym Poczęciem. W polskim Gietrzwałdzie w 1877 roku Matka Boża do dwóch zdumionych Jej widokiem dziewczynek: dwunastoletniej Barbary Samulowskiej i przygotowującej się do pierwszej komunii Justyny Szafryńskiej przemówiła po polsku, wzywając wszystkich do modlitwy różańcowej i pokuty. Święci Franciszek i Hiacynta Marto dzieci z Fatimy od najmłodszych lat pomagały rodzicom wypasie owiec, a w ich domu panował zwyczaj wspólnego odmawiania modlitwy różańcowej. 13 maja 1917 roku na pastwisku w Cova da Iria dzieciom objawiła się Matka Boża. Maryja przykazała pastuszkom często odmawiać różaniec i pokutować w intencji nawrócenia grzeszników, aby w ten sposób wynagrodzić za ich winy wobec Niepokalanego Serca Maryi.

Martwimy się, czy nasze dzieci odpowiednio wcześnie wysłaliśmy na tańce, angielski, czy czwórka z polskiego na semestr to nie za mało, a czy nauczyliśmy już nasze dzieci modlić się różańcem… Nie… Dlaczego? Bo za mało czasu, bo to przeżytek, bo są inne ważniejsze umiejętności, które gwarantują osiągnięcie czegoś w życiu, bo sami nie umiemy i nigdy nie doświadczyliśmy mocy tej modlitwy… Czasem dziadkom uda się pod ostrzałem uśmieszków rodziny przekazać dzieciom coś z tradycji kościoła… Jeśli chcemy to zmienić – nic straconego, ciągle możemy zacząć – my i nasze dzieci. Jest tylko jeden warunek trzeba chcieć.

Pierwszy krok za nami - różańce gotowe. Przez kilka październikowych dni nasi uczniowie, korzystając z pomocy domowników przygotowywały sznurki pełne Maryjnych paciorków. Wszystkie są piękne, oryginalne i zdobią korytarz naszej szkoły. Jeden nawet został wypożyczony i ozdobił tablicę Parafialnej Biblioteki w Kościele Przemienienia Pańskiego w Opolu.

Drugi krok również zrobiony. Z niebieskich i czerwonych balonów upletliśmy wspólny różaniec. Każde dziecko miało własny balonowy koralik, do którego przywiązało własnoręcznie napisane intencje różańcowe. Zebrani na boisku wraz z zaproszonymi przedszkolakami z sąsiadującego ze szkołą przedszkola trzymały w rękach wstążeczki, którymi powiązane były baloniki. Po wspólnej modlitwie wypuściły wstążeczki i wtedy w niebo uniósł się duży różaniec. Obraz unoszących się baloników uświadomił nam wszystkim i tym młodszym i tym starszym zebranym na boisku, że tak właśnie wzbijają się nasze modlitwy do nieba.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, dziadkom i rodzeństwu, którzy zaangażowali się osobiście w nasze szkolne „robótki dla nieba”. Może dzięki temu różaniec stanie się waszą osobistą modlitwą, która najpierw przez zajęte ręce będzieotwierała Wasze serca. Mamyrównież nadzieję, że własnoręcznie uplecione różańce zwiążą naszych uczniów z modlitwą. O to nasze nieustanne trwanie z Maryją przy Jezusie będziemy polecać w osobistych modlitwach.

                                                                                        Ksiądz Proboszcz Mariusz Sobek i Joanna Kęsik

Zapraszamy do Galerii...

Artykuł ukazał się w miesięczniku fornacyjnym "RÓŻANIEC" nr 11/19 kliknij tutaj

 
W Zaczarowanym Świecie Nauki klasy I - III PDF Drukuj Email
Wpisał administrator   

„Zaczarowany Światw Centrum Nauki i Eksperymentu RCRE w Opolu to program edukacyjny inny niż wszystkie. Poszczególne pracownieeksperymentalne zapraszają dzieci do świata, który wcale nie musi być poważny i niedostępny.Wpaździerniku 2019 r. uczniowie klas I-III byli w pracowniach: biologii, muzyki, nauki o człowieku, pracowni ruchu i planetarium.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pracownia musicum, gdzie uczniowie grali na różnych instrumentach i urządzili wspólny koncert na bum rurkach. grając utwór „Mamma Mia”.  

Wielkie zaciekawienie wzbudziła również pracownia gardenium, gdzie uczniowie pod mikroskopem podglądali świat motyli. 

Pracownia gimnasticum to miejsce, w którym dzieci mogły sprawdzić swoją koordynację ruchową i równowagę w trakcie ciekawych ćwiczeń na rożnego rodzaju przyborach i przyrządach (a najłatwiej równowagi jest się nauczyć, balansując na krawędzi).Dzięki specjalnym okularom, uczniowie „zobaczyli” jaki wpływ na „normalny krok” ma zaburzone pole widzenia.

Pracownia astronomicum pozwoliła naszym uczniom na poznawanie elementów astronomii poprzez zabawę. Poprzez program multimedialny zaprezentowane były informacje z zakresu astronomii i kosmologii.

Podczas wizyty w pracowni humanicum dzieci mogły poznać budowę  i funkcjonowanie ciała człowieka oraz wzajemne zależności pomiędzy poszczególnymi układami wewnętrznymi organizmu. Uczniowie wykonywali proste zadania i eksperymenty. Największą radość sprawiła dzieciom składanka organów wewnętrznych człowieka.

Podczas zajęć w Opolu uczniowie zetknęli się z fascynującym światem nauki i technologii.Wszystkie zajęcia miały za zadanie pobudzić uczniów do poznawczego sposobu zdobywania wiedzy. Formuła nauka przez zabawę sprawdziła się w każdej pracowni i przyniosła wszystkim wiele satysfakcji.

Joanna  Kęsik

Zapraszamy do Galerii...

 


Kontakt

telefonPubliczna Szkoła Podstawowa w Zawadzie
ul. Kolanowska 4, Zawada,
46-022 Luboszyce
tel.: +48 77 4212881
email:  pspzawada@interia.eu

Wykonanie: LinkNet.pl